Wyprawka dla noworodka to nie to samo co wyprawka dla noworodka do szpitala zabierana w torbie na czas po narodzinach dziecka. Przygotowywana zwykle pod koniec ciąży, gotowa wyprawka jedzie wraz z rodzicami do szpitala na poród. Przygotowanie torby szpitalnej dla dzieci zaczynają się zwykle podczas kompletowania wyprawki na pierwsze tygodnie życia małego dziecka.
Mama kompletuje ją zgodnie z zaleceniami oddziału położniczego, na którym planujemy rodzić i powitać dziecko na świecie. W szpitalu na izbie przyjęć najczęściej wisi lista z niezbędnymi ubrankami, które trzeba mieć ze sobą na czas porodu. Wystarczy zrobić sobie wycieczkę na izbę przyjęć w 3 trymestrze ciąży i sfotografować listę. W ten sposób będzie łatwiej przygotować torbę szpitalną. Można tez zadzwonić do szpitala i dopytać o potrzebne akcesoria. Co tak naprawdę przyda się w torbie szpitalnej dla maluszka?
Niektóre szpitale oferują nawet ciuszki dla noworodków, ale zazwyczaj Mamy wolą przebrać szkraba we własny komplet ubranek dla dzieci, upranych w domu, uprasowanych i wybranych specjalnie dla maleństwa.
Przed planowaną datą porodu skontaktujcie się z wybranym oddziałem położniczym, i zapytajcie, co będzie potrzebne i niezbędne dla bobasa. Często szpitale umieszczają informacje o wyprawce na swojej stronie internetowej, więc warto się z nimi zapoznać, żeby uniknąć zaskoczenia. Przygotowanie da Wam spokój, poczucie pełnej gotowości.
Nie ważne, czy skończycie na porodzie naturalnym, czy na cesarskim cięciu, wyprawka do szpitala dla bobasa będzie potrzebna taka sama. Pamiętajcie, aby spakować dowód osobisty do bocznej kieszeni torby, gdzie będziecie mieli do niego łatwy dostęp. Najważniejsze dokumenty trzymajcie w miejscu łatwo dostępnym, by podczas przyjęcia na ginekologicznej izbie przyjęć nie trzeba było wywracać zawartości torby do góry nogami.
Najbardziej uniwersalna lista rzeczy potrzebnych dla noworodka do szpitala:
- Body niemowlęce, najlepiej body kopertowe czyli body rozpinane dla dzieci całkowicie, a więc takie, których nie musimy przeciskać noworodkowi przez głowę, ponieważ jest łatwe w zakładaniu dla rodzica, i jednocześnie wygodne dla bobasa. Ubrania trzeba będzie zmieniać przynajmniej raz dziennie, w zależności od tego czy maluszek uleje, lub czy nie przecieknie pieluszka.
- Śpioszki niemowlęce lub półśpiochy. Najlepiej zapinane na zatrzaski, bawełniane z praktycznym rozpięciem w kroku, tak aby można było łatwo zmienić pieluszkę.
- Jeśli Mama nie jest wielbicielką zestawu body i półśpioszki lub kaftanik i śpiochy, wtedy może zdecydować się na pajacyki. Przede wszystkim, bawełniane pajacyki niemowlęce rozpinane na całej długości.
- Pieluszki jednorazowe dla noworodka. Sporo. Najpierw zaskoczy smółka, a później częste wypróżnienia.
- Łapki niedrapki przydatne od razu po porodzie. Zakładacie maluszkowi bawełniane rękawiczki na rączki, i w ten sposób uniemożliwiacie mu podrapanie się po buzi.
- Dwie bawełniane czapeczki dla noworodka – cienka bawełniana smerfetka daje ciepło w główkę maluszka.
- Ciepłe skarpetki- zwłaszcza w chłodniejsze pory roku do założenia na stopki pajacyka, śpioszków, lub półśpiochów. Dwie pary skarpetek wystarczą.
- Mokre chusteczki do pupy, aby wspomóc się podczas przewijania. Kremy na odparzenia raczej nie będą potrzebne w tych pierwszych kilku dniach, ale gdyby zaszła potrzeba ich użycia, poproście o pomoc położną. Na pewno doradzi. Zbędne kosmetyki zostaw w domu.
- Kocyk, becik rożek – jeśli uważamy, że przyda nam się w szpitalu.
- Pieluchy tetrowe lub flanelowe. Można pieluszkę położyć na ramieniu, a następnie na niej położyć maluszka do odbicia. Pieluszki wielorazowe przydadzą się w łóżeczku szpitalnym. Pielucha tetrowa położona w szpitalnym łóżeczku pod główkę może być warstwą oddzielająca od materacyka.
- Wkładki laktacyjne podczas karmienia piersią dla mamy. Jeśli będziesz karmić piersią, warto zapakować te przydatne akcesoria do torby, bo łatwo w biegu wydarzeń zapomnieć o sobie.
Co powinno znaleźć się w szpitalnej wyprawce zimą?
Zimą przyda się podczas odbierania noworodka ze szpitala zestaw dodatkowych ubranek i akcesoriów. W chłodniejsze pory roku do torby przyszła mama musi zapakować jeszcze odzież wierzchnią, która zajmuje dużo miejsca. Zimowa torba do szpitala dla malucha będzie zajmowała najwięcej miejsca. Zimowe ubranka dla niemowląt są szyte z grubszych tkanin i zajmą więcej miejsca w szpitalnej walizce. Jeśli okaże się, że czegoś zabrakło, bliska osoba może zawsze dostarczyć Wam potrzebne produkty bezpośrednio na oddział położniczy lub noworodkowy.
- Kombinezon zimowy najlepiej jednoczęściowy, rozmiar 56. Rozpinany do samego dołu kombinezon dziecięcy na zimę z miękkimi bucikami i rękawiczkami.
- Czapka zimowa i coś do okrycia na szyję, np. chusta lub szalik, komin niemowlęcy.
- Rękawiczki dziecięce.
Wyprawka do szpitala dla noworodka na wiosnę
Wiosenne ubranka niemowlęce są o wiele lżejsze i zajmą mniej miejsca w szpitalnej walizce, niż te zimowe. Wiosną podczas opuszczania szpitala z noworodkiem potrzebujemy dodatkowo:
- Kombinezon wiosenny lub kurteczka niemowlęca w odpowiednim rozmiarze początkowym 56 lub 62.
- Lekka czapeczka wiosenna
- Chustka na szyję lub lekki komin dziecięcy.
- Botki polarowe, inne buciki na małe nóżki.
- Bezpieczny fotelik samochodowy – nosidełko.
- Kocyk do okrycia nóżek malucha.
Wyprawka dla dziecka do szpitala na lato
Latem wszystko zależy od pogody. Ostatnio w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z upałami, co będzie miało bezpośredni wpływ na to, jak ubierzecie dziecko na wyjście ze szpitala w dniu wypisu. W upalny dzień maluch nie będzie potrzebował nic więcej prócz bezpiecznego fotelika samochodowego. Jeśli jednak przytrafi się Wam brzydszy dzień, warto zabrać ze sobą w torbie:
- Bardzo cienką czapkę lub chustkę na głowę.
- Lekki sweterek, jeśli dzień będzie chłodniejszy.
- Cienki kocyk lub pieluszka tetrowa.
Ponadto, podczas każdej pory roku, czy to zima, jesień, czy wiosna, czy upalne lato niezbędny będzie bezpieczny fotelik samochodowy.
Jeśli czegoś zapomnimy, zawsze partner lub ktoś z rodziny może dowieźć ubranka, przybory higieniczne, czy pieluszki. Artykuły higieniczne kończą się zaskakująco szybko, i mowa tu o pieluszkach. Zbyt mała ilość pieluszek jednorazowych spakowanych do szpitala to najczęściej popełniany błąd. Na szczęście łatwo go naprawić. Często mamie kończą się podkłady poporodowe, i je także można dowieźć.
Kiedy spakować torbę dla noworodka do szpitala?
Ostatni trymestr to dobry moment na skompletowanie wyprawki dla noworodków do szpitala i przemyślane spakowanie torby. To czas na zasięgnięcie informacji w szpitalu położniczym, dopytanie o formalności, i finalnie spakowanie torby dla dziecka. W ostatnich tygodniach ciąży i tak jesteście zajęci kompletowaniem wyprawki dla niemowlaka na pierwsze miesiące życia.
Spakowana torba z rzeczami dla dziecka do szpitala da poczucie bezpieczeństwa, spokój, uczucie gotowości do porodu. Ciało kobiety mówi, że zbliża się rozwiązanie, więc przyszła mama skupia się przygotowaniach do tego ważnego dnia. Skompletowanie wyprawki dla noworodka i spakowanie torby do porodu są jednymi z najważniejszych elementów tych przygotowań.
Dla młodych rodziców wszystko jest nowe i poród jest podróżą w nieznane. Warto się do niej przygotować, i nie czekać na ostatnią chwilę. Zajrzyjcie do sklepu internetowego i sprawdźcie, co możecie kupić w okazyjnych cenach do Waszej wyprawki dla dziecka.
Spiszcie wcześniej listę rzeczy potrzebnych do szpitala na poród dla noworodka i dla mamy, i stopniowo kupujcie produkty, odhaczając pozycje z listy. W ten sposób unikniecie zbytniego obciążania budżetu domowego sporym jednorazowym wydatkiem. Poczytajcie, co powinna zawierać wyprawka, żeby nie kupować niepotrzebnych maluszkowi produktów.
Pamiętajcie o zabraniu tak oczywistej rzeczy jak telefon komórkowy z ładowarką, żeby mieć kontakt z rodziną, i móc poprosić o dowiezienie produktów. Do szpitala dla mamy przydadzą się też artykuły higieniczne takie jak płyn do higieny intymnej, szczoteczka do zębów i pasta, żel pod prysznic i ulubiony krem. Przydadzą się klapki pod prysznic i dwa biustonosze do karmienia. W torbie powinny znaleźć się obowiązkowo wyniki badań mamy.
Wyprawka dla niemowlaka do szpitala musi być gotowa najpóźniej w ósmym miesiącu, gdy ciąża jest już bliska końca. Pamiętajcie, że wszystkie ubranka niemowlęce musicie jeszcze przygotować, czyli uprać, uprasować i poskładać. Nieważne w którym tygodniu ciąży rozpoczniecie przygotowania – byleby nie był to jej ostatni tydzień. Ostatni miesiąc ciąży lepiej przeznaczyć na odpoczynek, a nie na szaleńcze wykańczające fizycznie przygotowania. Przyszła mama w ostatnim miesiącu ciąży jest już zmęczona i potrzebuje dystansu, spokoju. Akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. Jeśli ubranka nie będą w tym momencie gotowe, będziecie zmuszeni do przypadkowych zakupów ciuszków w szybkim tempie, co nie sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji. Warto wcześniej spakować rzeczy dla mamy i noworodka.
Gotowa wyprawka dla noworodka do szpitala – gdzie szukać informacji?
Jeśli nadal macie wątpliwości, co zabrać ze sobą na poród, poszukajcie informacji i wskazówek w sieci, gdzie doświadczeni rodzice dzielą się swoimi przeżyciami. W ten sposób dostaniecie informacje z pierwszej ręki. Bez trudu znajdziecie mądre mamy, które rodziły w tym samym szpitalu, który wy wybraliście. Każda z nich opowiada o swoich doświadczeniach i dzieli się listą rzeczy, która przydała się podczas porodu, i po porodzie podczas pobytu na oddziale położniczym.
Zapobiegawczo załóżcie, że w szpitalach będzie brakować rzeczy i będziecie zdane tylko i wyłącznie na siebie i własną wyprawkę. To praktyczne podejście do tematu pozwoli Wam uniknąć stresujących sytuacji później, gdy Wasze uwaga będzie skupiona na dziecku.
Nie mniej ważna jest wyprawka dla mamy do szpitala, ale to już całkiem odrębny temat na nowy wpis na blogu:)
Jaki rozmiar ubranek spakować do szpitala dla noworodka?
Skupcie się na wyprawce w rozmiarze 56 i 62. Zapakujcie po kilka sztuk ubranek w obu rozmiarach. Po porodzie okaże się, jak duża jest Wasza pociecha, i będziecie mogli wtedy zdecydować, który rozmiar dowieźć na odział. Noworodek może zaskoczyć i okazać się większy niż wskazywało na to badanie usg, wykonywane, gdy był jeszcze u mamy w brzuchu. Może też się okazać, że masz ze sobą przygotowaną za dużą wyprawkę, bo maluch jest mniejszy. Nie panikuj, tylko poproś rodzinę o pomoc i dowiezienie potrzebnych ubranek. Wyprawkę w rozmiarze 56, czy nawet 50 może dostarczyć na odział bliska osoba w każdej chwili.
Poznaj naszą listę wyprawki dla noworodka
Dowiedz się, co powinna spakować mama to torby do porodu