Wraz z przyjściem noworodka na świat, kąpiel maluszka staje się jednym z obowiązków świeżo upieczonych rodziców i jednym z ulubionych codziennych rytuałów. Czy noworodek potrzebuje czapeczki kąpielowej założonej po kąpieli? Czy to jedynie modny dodatek, a może nawet przeżytek w dzisiejszych czasach? Do czego służy czapeczka kąpielowa dla niemowląt i czy trzeba ją kupować do pierwszej wyprawki dla noworodka?
Tradycyjne nakrycie głowy dla noworodka
Czapeczki kąpielowe dla noworodków są często kojarzone z uroczymi obrazkami maluchów w wanience, jednak ich tradycja sięga daleko wstecz. Dawniej stosowano je przede wszystkim w celu utrzymania ciepła podczas kąpieli, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach roku.
Dzisiaj czapeczki kąpielowe są gładkie, zwykle bez wiązania, choć zdarzają się także tradycyjne wiązane pod szyją modele. Dzieci jednak nie lubią wiązania pod szyją, dlatego większą popularnością cieszą się tak zwane smerfetki. Gładkie bawełniane rozciągliwe cienkie czapki do noszenia w domu.
Główka noworodka jest przeważnie pozbawiona włosów. Kąpiel w cieplej łazience jest przyjemna, usypia, ale potem maluch musi zderzyć się z suchym i chłodniejszym powietrzem w reszcie mieszkania. Wtedy do pracy wkracza czapeczka kąpielowa, otulając główkę noworodka i chroniąc przed chłodem.
Kiedy zakładać dziecku bawełnianą czapeczkę?
Czapeczka kąpielowa przyda się już w szpitalu po porodzie. Wprawdzie sale szpitalne na oddziale noworodkowym są ciepłymi pomieszczeniami, ale mamy często zakładają maluszkom czapki bawełniane, bo są ciepłe i chronią przed wychłodzeniem.
Założycie je także w domu, zwłaszcza po kąpieli. Po umyciu główki i wytarciu jej do sucha miękkim ręcznikiem kąpielowym możecie okryć ją kapturkiem będącym częścią ręcznika niemowlęcego. następnie po ubraniu malucha możecie założyć już cienką czapeczkę kąpielową. Miękka w dotyku czapeczka zostaje na głowie dziecka przez około pół godziny. Potem rodzice zwykle zdejmują czapkę.
Dlaczego starsze dzieci nie noszą czapeczek kąpielowych?
Bawełniane czapeczki kąpielowe produkuje się w dwóch rozmiarach: od dnia narodzin do 3 miesiąca życia, oraz od 3 do 6 miesiąca życia. Na rynku znajdziecie też małe czapeczki w rozmiarze dla wcześniaków. Jednak zwykle to rodzice najmłodszych dzieci decydują się na korzystanie z czapeczek. Starsze niemowlęta zaczynają się hodować bujniejsza czuprynę na główce, która rodzice decydują się suszyć nie tylko ręcznikiem, ale także suszarką. Maluch opuszcza zatem łazienkę po kąpieli suchy.
Z czego czapeczka? Bawełna organiczna czy bawełna?
Czapeczki kąpielowe dla dzieci mają czasami niewielką domieszkę elastanu. Dzięki temu są bardziej rozciągliwe i dopasowują się do kształtu głowy dziecka. Najlepiej wybierać nakrycia głowy z bawełny lub bawełny organicznej idealnej dla skóry malucha. Takie nakrycia głowy zakrywają uszka maleństwa, dając ciepło i komfort.
Przed zakupem sprawdźcie metkę produktu, gdzie znajdziecie wszystkie informacje, w tym kraj pochodzenia i skład surowcowy całej czapeczki.
Czy czapeczka kąpielowa przyda się na spacer z noworodkiem?
Późną wiosną i wczesnym latem taka czapeczka kąpielowa może być idealna na spacer z maluszkiem. Dobrze otula głowę dziecka, w tym uszy, chroniąc przed rozwojem infekcji typu zapalenie ucha.
Możecie także ją wykorzystać podczas jazdy samochodem w cieplejsze miesiące roku. Pamiętajcie, żeby nie nastawiać nawiewu bezpośrednio na niemowlaka i w stronę fotelika.
Ostateczna decyzja dotycząca używania czapeczki kąpielowej dla noworodka zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb rodziców oraz samego dziecka. Jeśli kąpiel odbywa się w warunkach, gdzie maluchowi może być chłodno, czapeczka może być praktycznym i potrzebnym dodatkiem.