Co trzeba kupić dla noworodka?

Noworodek śpi

Znajdziecie w sieci mnóstwo odpowiedzi na pytanie, co trzeba kupić dla noworodka. Każdy pisze taki tekst z własnej perspektywy, korzystając z doświadczenia i obserwacji. Prawda jest taka, że dla każdego rodzica odpowiedni będzie inny typ wyprawki dla noworodka. Owszem, listy rzeczy wyprawki mają wspólny mianownik, i niektóre produkty powtarzają się. Jednak niektórzy rodzice wolą pajacyki, inni tylko kaftaniki i śpioszki. Zatem, co trzeba kupić dla noworodka, żeby wystarczyło na sam okres noworodkowy?

Najbardziej potrzebne ubranka dla noworodka na sam początek

Skompletowanie wyprawki pochłania sporo czasu i sporą część budżetu domowego. Warto więc wybrać na sam produkty, które na pewno się przydadzą, tak by codzienna pielęgnacja noworodka przychodziła z łatwością. Uwierzcie, że czasem bywa tak, że niektórych ubranek w ogóle nie będziecie mieli okazji dziecku założyć. Jakie ubranka przydadzą się zatem w pierwszych tygodniach życia?

Body niemowlęce: najpopularniejsze ubranka dla noworodka. Wyprawka dla noworodka bez body będzie uboga i mniej praktyczna. Dostępne są body z krótkim rękawem (całoroczne: zimą kupowane jako podkoszulka, a latem noszone przez dzieci jako strój główny), z długim rękawkiem (dla dzieci urodzonych jesienią i zimą), i bez rękawków (całoroczne, ze szczególnym akcentem na upalne dni).

  1. Półśpiochy: bawełniane spodenki niemowlęce z zabudowanymi stopami i szerokim pasek. Półśpiochy nie mają zatrzasków w kroku, więc żeby przewinąć malucha, trzeba spodenki zdjąć całkowicie. Mają luźny krój i są świetne dla malucha, bo super wygodne.
  2. Kaftanik niemowlęcy: to ubranka z naturalnych materiałów z długim rękawem. Kompletując wyprawkę rodzice często dobierają do kaftaników śpioszki. Jako ubranko całkowicie rozpinane, doskonale sprawdzą się na sam początek.
  3. Śpiochy niemowlęce: kupując ubranka zwróćcie uwagę, czy będzie wygodnie nie tylko noworodkowi, ale także wam. Chodzi o przewijanie dziecka. Bawełniane śpioszki mają w kroku zatrzaski, które z łatwością rozepniecie, i w ten sposób szybko zmienicie maluchowi brudną pieluszkę.
  4. Pajacyki niemowlęce: wyglądem przypominają kombinezon. To jednoczęściowe ubranka rozpinane na całej długości. Świetnie sprawdzą się w przypadku noworodka, bo nie musicie ich zdejmować, by zmienić pieluchę. Znowu, jak w przypadku śpiochów, wystarczy tylko rozpiąć zatrzaski w kroku.
  5. Czapeczka kąpielowa: drobny element wyprawki niemowlęcej, ale jednak tak istotny. Cienką bawełnianą czapkę zakładamy noworodkowi po kąpieli. Pomaga ona dosuszyć włoski maluszka i skórę głowy.
  6. Łapki niedrapki: bawełniane cienkie rękawiczki, chroniące maluszka przed samym sobą. Noworodki często zadrapują sobie bezwiednie skórę na buzi. By tego uniknąć wystarczy założyć dziecku bezpalcowe rękawiczki.

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka?

Wyprawka dla noworodka to temat numer jeden w ciąży. Rodzice zawsze zastanawiają się, kiedy zacząć kompletować wyprawkę, który moment ciąży jest najlepszy by zacząć zakupy w ciąży właśnie. Najlepiej zabrać się za to wyzwanie w połowie ciąży. Nie odkładajcie zakupów na ostatnią chwilę. Podczas kompletowania wyprawki sami zobaczycie, ile produktów potrzeba dla malucha, i że lepiej kupować je stopniowo.

Noworodek uśmiecha się

Wyprawka to nie tylko ubranka, wózek, czy fotelik samochodowy. Potrzebne będą także pieluchy tetrowe, pieluchy jednorazowe, akcesoria przydatne podczas dla kobiet karmiących piersią, takie jak wkładki laktacyjne czy biustonosze do karmienia. Karmienie noworodka to temat rzeka.

Przydadzą się chusteczki nawilżane, sól fizjologiczna do przemywania oczu bobasa. Warto sprawdzać, czy produkty posiadają pozytywna opinię centrum zdrowia dziecka lub atesty PZH, i mogą być stosowane od pierwszych dni życia dziecka.

W zależności od pory roku, w której maluch przyjdzie na świat, okazuje się, że potrzebny jest specjalny śpiworek do fotelika samochodowego na zimę. Przydadzą się komplety pościeli, becik, i okrycia kąpielowe.

Kosmetyki dla noworodków to cały odrębny temat do poruszenia. Na pewno przydatny będzie krem przeciw odparzeniom i sprawdzone produkty do pielęgnacji, tak by skóra dziecka nie była bombardowana niepotrzebną chemią. Kosmetyki idealne do skóry dziecka w przeciwieństwie do ubranek, można kupić na samym końcu, sprawdzając daty ważności. W połowie ciąży możecie też kupić pieluchy jednorazowe, jeśli akurat traficie na korzystną promocję.

Wyprawka dla dziewczynki i chłopca. Czym się różni?

Dla młodych rodziców wszystko jest nowe. Jeśli powitali na świecie swoje pierwsze dziecko, wszystkiego muszą nauczyć się od podstaw. Wyprawka dla dziewczynki będzie nieco różnić się od wyprawki dla chłopca. Oprócz oczywistych spraw jak kolory, chłopiec w będzie miał w swojej garderobie więcej spodni dresowych, a dziewczynka sukienki i spódniczki, i opaski do włosów. Jednak podstawowe ubranka będą takie same dla obu płci. Chodzi tu o bodziaki, śpioszki i półśpioszki, pajacyki, czy kaftaniki. Te podstawowe elementy garderoby dziecięcej będą takie same.

Kompletowanie wyprawki zacznijcie właśnie od takich podstawowych ciuszków, a do nich dodawajcie inne ciuszki, potrzebne na inne okazje, właśnie takie jak ozdobne sukienki czy eleganckie bodokoszule.

Jaki rozmiar trzeba kupić dla noworodka?

Dla noworodka rozpatrujcie rozmiar 56 i 62. Jeśli nie wiecie,jaki rozmiar kupić dla noworodka na początek do wyprawki, to zdecydujecie się na oba. Nie przesadzajcie z ilością. Kupcie po kilka sztuk ciuszków z rozmiaru 56 i kilka z rozmiaru 62. Być może traficie w rozmiar 56, który będzie idealny dla malucha, a 62 dziecko założy na przykład po 4 tygodniu życia.

A być może wasza pociecha będzie spora, i od razu wskoczy w ciuszki w rozmiarze 62. Skóra noworodka jest delikatna i nie można tez być ściśnięta zbyt małym rozmiarem. Wcześniejsze przygotowanie ubranek pozwoli wam na uniknięcie stresu po porodzie.

Artykuły higieniczne do szpitala dla noworodka

Zanim spakujecie artykuły higieniczne dla dziecka do szpitala, pomyślcie o sobie. Spakujecie podkłady poporodowe i większe podpaski, wodę dla siebie, i ładowarkę do telefonu. Przyszła mama ma sporo na głowie i warto te produkty spakować wcześniej.

Maluchowi przydadzą się oczywiście pieluszki jednorazowe i chusteczki nawilżane. Chusteczek na początku zużywa się sporo, zwłaszcza, że pojawi się smółka, czyli pierwsza kupka maluszka. W szpitalu podczas karmienia przydadzą się pieluszki tetrowe, które są miękkie i idealne do wytarcia buzi dziecka i delikatnej skóry malucha.

Kąpiel i kosmetyki dla noworodków- co kupić na początek?

Do pierwszej kąpieli warto się przygotować i mieć wszystkie akcesoria pod ręką. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać malucha samego w wanience. Noworodek musi być stale pod kontrolą, słyszeć głos mamy, który daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Okrycie kąpielowe przyda się do wytarcia malucha. Musi być miękkie, nie sztywne i twarde, i dobrze chłonąć wilgoć. Przyda się ono w pierwszych miesiącach życia. Okrycia mają specjalne kapturki na głowę. To niezbędne produkty kąpielowe na sam początek.

Kosmetyki, na które się zdecydujecie muszą być delikatne, posiadać wszelkie atesty i certyfikaty i muszą być przeznaczone dla noworodka.

Kompletując wyprawkę pamiętajcie, że nie warto robić zapasów kosmetyków, bo nie wiadomo, czy zakupiony specyfik sprawdzi się dla skóry waszej pociechy.

Wyprawka dla noworodka – gdzie kupić?

Zapraszamy do sklepu internetowego SzipSzop.pl by zapoznać się z ofertą wszystkich potrzebnych produktów dla noworodka. Przed planowaną datą porodu, zajrzyjcie do Działu Wyprzedaży ubranek, bo może coś wpadnie wam w oko na sam koniec. Przyszła mama lubi szukać okazji i konkurencyjnych cen, więc warto zapoznać się z naszymi polskimi ciuszkami, wymyślonymi i uszytymi w rodzimych szwalniach.

Dowiedz się, czy noworodek potrzebuje czapeczki kąpielowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *