Każdy rodzic wie, jak ciężko jest dobrać ubranka do noszenia w domu przez niemowlaka. osoba dorosła sama dla siebie potrafi określić, czy jest jej zimno, czy ciepło. A jak powie nam o tym noworodek i niemowlak? Jak powinno być ubrane niemowlę w domu? Jak właściwie ubrać niemowlaka i ubrać noworodka, by czuły komfort termiczny w naszym mieszkaniu? Jaka jest optymalna temperatura dla maluszka? Ile stopni Celsjusza powinno być w pomieszczeniu, gdzie przybywa niemowlę? Te pytania męczą świeżo upieczonych rodziców, którzy muszą nabrać doświadczenia w dobieraniu ubranek dla malucha.
Jak ubierać niemowlę zimą w domu?
Ubiór dziecka do domu o każdej porze roku powinien być przede wszystkim wygodny i nie krępować ruchów dziecka. Ta druga cecha zależy chociażby od dobrze dobranego rozmiaru ubranek dziecięcych. Rodzice często nie wiedzą, jak właściwie dobrać rozmiar ubranka dla dziecka i jak ubrać dziecko w różnych warunkach atmosferycznych. To częsta sytuacja przy pierwszym dziecku. Ubieranie noworodka okazuje się nie lada wyzwaniem.
Przykładowo, za małe body dziecięce, nawet te wysokiej jakości, będzie malucha cisnęło na ramionach i w kroku. Takiej sytuacji chcemy uniknąć. Sami czulibyśmy się bardzo niekomfortowo nosząc za ciasne, wpijające się w ciało ubrania. Maluch taką sytuację zasygnalizuje w jedyny znany sobie sposób, czyli za pomocą płaczu.
Ubranka otulające ciało dziecka zimą powinny być grubsze i ciepłe. Dobrą zasada jest reguła ubierania malucha na cebulkę, czyli zakładanie kilku cieńszych warstw. To, jak ubierać niemowlaka zimą w domu zależy od temperatury, jaka w nim panuje. Jeśli wam jest chłodno, to tym bardziej chłodno będzie leżącemu maluszkowi.
Sprawdza się zasada zakładania o jednej warstwy więcej niż sobie. Zakładając dodatkową warstwę ubrania bobasowi, sprawiacie, że odpowiednie ciepło jest zapewnione. Jeśli wy nosicie w domu bawełnianą bluzkę z długim rękawem, to niemowlę będzie miało na sobie body z krótkim rękawem i pajacyka założonego na bodziaka. Body niemowlęce będzie pełniło funkcję podkoszulki pod właściwie ubranko. Na nóżki dziecka możecie dodatkowo założyć miękkie skarpetki, na przykład frotte.
Zima króluje jednak body z długim rękawem, najchętniej zakładane w chłodne miesiące. To podstawa zimowej szafy dziecięcej.
W co ubierać niemowlaka latem w domu?
Jeśli zastanawiacie się, jak ubrać niemowlę latem i jak ubierać noworodka latem w domu nagrzanym przez wakacyjne słońce, to nie jesteście jedyni. Rodzice mają problem z ubieraniem dziecka w upały i nie przegrzewaniem.
Wybierzcie ciuszki z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, która pozwoli delikatnej skórze dziecka oddychać. Na lato świetne są rampersy i bawełniane body z krótkim rękawem. Małe dziecko założy je zarówno w mieszkaniu, jak i na spacerze.
Jeśli wam jest gorąco i wprost rozpływacie się od upału, to niemowlę musi czuć się podobnie, a jedynie nie potrafi wam tego jeszcze powiedzieć. Dlatego zrezygnujcie latem z dodatkowych warstw, a jeśli temperatura sprzyja to nawet ze skarpetek. Dopasujcie ubranie i przykrycie do warunków panujących w sypialni. Podczas snu w wózeczku czy w łóżeczku możecie przykryć niemowlaka lekkim ażurowym kocykiem lub wręcz pieluchą tetrową, która zapewni prawidłową termoregulację. Przegrzewanie dzieci zdarza się nagminnie i nie prowadzi do niczego dobrego.
Ile warstw założyć niemowlakowi na spacer?
Zimowy spacer wymaga innych ubranek niż spacer latem. Latem praktycznie strój dziecka nie różni się od domowego, za wyjątkiem nakrycia głowy. Chrońcie główkę dziecka przed słońcem, zakładając mu kapelusz z rondem, chustę zasłaniającą kark lub cienka letnią czapeczkę z daszkiem.
Zimą ubieranie dziecka to prawdziwe wyzwanie. Gdy wieje wiatr, temperatura sporo spada, dziecko musi być odpowiednio ubrane, by nie odczuwać chłodu. Przyda się wygodny i praktyczny jednoczęściowy kombinezon, który dokładnie i szczelnie otula ciało dziecka, łącznie ze stopami. Sporo kombinezonów ma też wszyte ciepłe rękawiczki bezpalcowe. Jesienią do wózka wystarczy cienki śpiworek, ale zimą zadbajcie o solidniejsze okrycie nóżek, czyli przyda się gruby śpiworek. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by założyć naszemu dziecku ocieplane spodnie i kurtkę zimową. Świeżo upieczeni rodzice jednak najczęściej decydują się na jednoczęściową odzież wierzchnią, bo łatwiej taki kombinezon założyć maluchowi.
Grubość ubranek musi być odpowiednia do pory roku i temperatury panującej na zewnątrz. Gruba czapka, zakryte rączki, opatulona szyja, oraz o jedna warstwa więcej niż mamy na sobie my – dorośli, sprawią, że spacer będzie udany i nie skończy się przeziębieniem. Zabierzcie ze sobą przygotowany kocyk. Zawsze może się przydać jako dodatkowa warstwa utulająca malucha podczas niskich temperatur.
W co ubierać noworodka w domu? Przykładowe ubranka dla najmłodszych dzieci
Maluszek musi być ubrany super wygodnie, tak by mógł spokojnie zasnąć po każdym posiłku. Wybierzcie luźniejsze ciuszki. Polecamy pajacyki dla niemowląt, które są rozpinane na całej długości i idealnie nadają się na cały dzień w chłodniejsze dni.
Noworodek ma do wyboru również praktyczne rozpinane body kopertowe z krótkim lub z długim rękawkiem. To fason specjalnie zaprojektowany dla najmłodszych dzieci i młodych rodziców. Wystarczy tylko rozpiąć zatrzaski na boku ubranka, i założyć na bobasa, bez konieczności przeciskania główki przez standardowy otwór na głowę dziecka.
Przykładowe zestawy dla noworodka:
- Body kopertowe i półśpiochy
- Kaftanik i śpioszki
- Pajacyk dla noworodka w zestawie z body na chłodniejsze dni
Jak sprawdzić, czy dziecku jest ciepło czy zimno?
To, czy maluchowi nie jest za ciepło lub za zimno, warto sprawdzić na jego karku. Dotknij kark ręką. Jeśli wydaje ci się wilgotny i gorący, oznacza to, że dziecku jest zwyczajnie za ciepło i jesteście krok od przegrzania. Jeśli kark jest suchy i lekko ciepły, to ubiór jest dobrze dobrany. Maleństwo będzie sygnalizować przegrzanie płaczem. Nie przestanie płakać, póki nie zdejmiecie z niego niepotrzebnych dodatkowych warstw. Oczywiście, jest zawsze możliwość, że dziecko płacze z innego powodu, także bądźcie gotowi na sprawdzenie wszelkich ewentualności.
Czy dziecko może spać w samym pampersie?
Przegrzanie dziecka jest niebezpieczne. Jeśli akurat przechodzicie przez falę upałów, temperatura w mieszkaniu jest bardzo wysoka, to maluch może spać w pieluszce, przykryty przewiewną pieluszką tetrową lub flanelową. Do wyboru macie także śliczne pieluszki bambusowe. Najczęściej jednak niemowlę śpi w cienkim bawełnianym body, które w zupełności wystarcza za piżamkę latem.
Poczytaj, dlaczego nie wolno przegrzewać dzieci