Zima jest tuż za rogiem, co oznacza, że rodzice niemowląt muszą zadbać o odpowiedni ubiór maluchów, zarówno podczas spacerów na świeżym powietrzu, jak i podczas podróży samochodem. Autem podróżujecie z pewnością często, czy to do lekarza pediatry, czy to w odwiedziny u przyjaciół i rodziny, lub po prostu jedziecie na większe zakupy do sklepu. Wyprawa autem samochodem musi być odpowiednio przygotowana, bo łatwo jest przegrzać dziecko nawet zimą w aucie, w którym ogrzewanie hula. Jak ubrać niemowlę do samochodu zimą? Jak nie przegrać maluszka w aucie?
Podstawowe zasady dotyczące ubierania niemowlaka do samochodu. Jak ubrać noworodka, a jak niemowlaka?
Często zdarza się, że będziecie przewozić dziecko w foteliku zimą w zimnym aucie, które stało całą noc pod gołym niebem. Trochę czasu mija zanim wnętrze pojazdu nagrzeje się odpowiednio. Ubieramy dziecko z myślą o przejściu z domu do zimnego auta, i potem z auta do miejsca docelowego. Nie myślimy często o tym, jak czuje się niemowlak w aucie, czyli zamkniętym pomieszczeniu nagrzewanym podczas jazdy.
Podczas podróży samochodem zimą, warto ubrać niemowlę w kilka warstw ubranek czyli na cebulkę, tak by można było niektóre z nich zdjąć podczas jazdy. Kombinezon zimowy czy ciepły pajacyk zawsze można rozpiąć. Czapkę, rękawiczki i szalik można zdjąć w aucie. Warstwowa odzież pozwala regulować temperaturę w zależności od warunków na zewnątrz i w samym samochodzie. Ciepłe ubranka dla niemowlaka są potrzebne zimą, ale w samochodzie trzeba je mądrze dobierać, by uniknąć przegrzania.
Podróż samochodem szczególnie zimą nie musi kończyć się przegrzaniem, a czasem nawet przeziębieniem. Przewożąc dziecko zawsze pamiętajcie o tym, by pasy bezpieczeństwa były prawidłowo założone i zapięte. Maluch ma odczuwać komfort termiczny.
Ubiór niemowlaka na zimowych spacerach. Jak ubrać niemowlaka mądrze zimą?
Zanim wyjdziecie z niemowlakiem na zewnątrz i umieścicie w foteliku samochodowym przed podróżą, upewnijcie się, że maluszek ma odpowiednią odzież wierzchnią, czyli odpowiednią ochronę przed zimnem, wiatrem i opadami. Warto na nóżki niemowlaka zimą zarzucić dodatkowy kocyk dający ciepło. Możecie użyć śpiworka dopasowanego do fotelika, który ma specjalne otwory dostosowane do pasów bezpieczeństwa.
Ta sama zasada obowiązuje w przypadku noworodków. Różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem, a tym co maluch zastanie na zewnątrz jest ogromna. Pomyślcie chociażby o tym pierwszym wyjściu noworodka ze szpitala do domu po porodzie. Maluszek z ciepłej sali szpitalnej musi przemieścić się z waszą pomocą poprzez zimny front powietrza na zewnątrz i bezpiecznie zostać zainstalowany w aucie.
Przewożenie dziecka zimą w foteliku samochodowym
Fotelik samochodowy jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa podczas podróży z niemowlęciem. Każdej podróży, także tej pierwszej ze szpitala po porodzie do domu. Bez fotelika ani rusz. Upewnijcie się, że fotelik jest odpowiednio zamocowany i niemowlę jest prawidłowo przypięte pasami bezpieczeństwa. Za pomocą odpowiednio ściągniętych pasów, maluszek będzie stabilnie leżał w foteliku.
Jeśli macie na początku problemy z mocowaniem fotelika i techniką zapinania pasów, poproście sprzedawcę podczas zakupu fotelika. Sprzedawca na pewno pokaże wam krok po kroku jak pasy zapinać i jak mocować fotelik do siedzenia auta. Dzisiaj już raczej wszyscy stosujemy system ISOFIX.
Temperatura w samochodzie zimą z niemowlakiem na pokładzie. Jak ubrać dziecko i nie przegrzać dziecka?
Przed wyruszeniem w podróż z niemowlęciem, włączcie ogrzewanie samochodu na kilka minut, aby wnętrze pojazdu osiągnęło odpowiednią temperaturę w miarę szybko. Jednak zawsze pamiętajcie, aby nie przegrzewać auta i zbyt długo nie trzymać niemowlęcia w ciepłym samochodzie. Ubranie dziecka na cebulkę pozwoli dostosować strój maluszka do temperatury w kabinie auta. Na czas przejazdu, po odpowiednim nagrzaniu pojazdu, zdejmijcie maluchowi czapkę, rękawiczki, rozepnijcie kombinezon. Koniecznie sprawdźcie czy pasy są dobrze zapięte.
Pamiętajcie, że to wy macie kontrolę nad sytuacją, i to wy panujecie nad pokrętłem temperatury. Jeśli przesadzicie z ogrzewaniem, a następnie maluch wysiądzie na lodowate powietrze na zewnątrz, to jest duża szansa na przeziębienie.