Na pewno zastanawiasz się, jak ubierać noworodka, bo być może nie masz doświadczenia w ubieraniu tak małych dzieci. Młodym rodzicom brakuje przede wszystkim pewności w nowej roli i nieustannie rozważają, czy ubranko, które wybrali jest odpowiednie dla ich pociechy. Coś, co wydaje się tak proste, bo to w końcu tylko ubieranie dziecka, w rzeczywistości wcale nie jest taką prostą czynnością, i zależy od wielu czynników. Musisz wziąć pod uwagę porę roku i rozmiar, jakiego będzie potrzebował maluch dopiero co urodzony, by odpowiednio ubrać dziecko. Poznaj tajniki trudnej sztuki ubierania noworodka. Sprawdź nasze gotowe komplety ubranek dla maluszków.
Jaki rozmiar ubranek kupić dla noworodka do szpitala?
Szczęśliwie dotrwałaś do czasu porodu w szpitalu. Ten moment planowałaś przez całe 9 miesięcy, a i tak wszystko potoczyło się inaczej. Tak już w życiu bywa, i nie na wszystko możesz się przygotować. Skupmy się jednak na tym, co możesz przygotować wcześniej, i później nie zaprzątać sobie już tym głowy. Po porodzie będziesz miała ważniejsze rzeczy na głowie, bo cały swój czas i uwagę zechcesz poświęcić dziecku, a nie zastanawiać się, co kupić by ubrać niemowlę.
Podczas kompletowania wyprawki dla noworodka powinnaś rozważyć zakup rozmiaru 56 i 62. To rozmiary dedykowane typowym noworodkom. Rozmiar 62 może być czasami lekko za duży, ale pamiętaj, że rękawki możesz podwinąć, a nogawki chronić przed przesuwaniem za pomocą skarpetek. Skarpetki trzymają śpioszki i półśpiochy na miejscu.
Pierwsze ubranko po porodzie
Przy przyjmowaniu do szpitala na akcję porodową szpital poprosi Cię o przekazanie wcześniej przygotowanych ciuszków dla maluszków. Zastanów się, jakie ubranka będzie Ci najłatwiej ubrać bobasowi, zakładając, że nie masz żadnego doświadczenia. Wiesz już, że celujesz w rozmiar 56 i 62 rozmiarówki niemowlęcej. Dodatkowo, skup się na najbardziej przyjaznych dla skóry dziecka materiałach, czyli w dużej mierze na bawełnie, i popularnej ostatnio bawełnie organicznej. Przed Tobą trzy najbardziej popularne kombinacje wyprawki do szpitala dla noworodka:
- Body kopertowe z długim rękawem i półśpiochy
- Kaftanik niemowlęcy i śpioszki
- Pajacyk niemowlęcy
- Czapeczki dla noworodka czyli czapeczki kąpielowe
Wszystkie wymienione wyżej ubranka dla noworodków są łatwe do założenia z prostej przyczyny. Wszystkie te ciuszki są całkowicie rozpinane. Nie będziesz musiała walczyć z przekładaniem główki bobasa przez wąski otwór ubranka, bo rozpięcie na zatrzaski eliminuje tę konieczność.
Pamiętaj, że po porodzie będziesz zmęczona i niewyspana, ale jednocześnie bardzo szczęśliwa ze spotkania z własnym dzieckiem. Wszystkie te czynniki będą wpływały na Twoje samopoczucie, i na sposób w jaki podchodzisz do nowych czynności. A nowości będzie wiele!
W salach szpitalnych jest najczęściej bardzo ciepło, więc powyższe ubranka dla noworodków na pewno wystarczą na sam pobyt w pomieszczeniach szpitala.
Jak ubierać noworodka na wyjście ze szpitala?
Doczekaliście razem tego wspaniałego i wyjątkowego momentu, kiedy lekarz wręcza Wam wypis ze szpitala. Tata czeka w samochodzie na dole przed szpitalem z gotowym bezpiecznym fotelikiem samochodowym. Plan działania zależy od pogody na zewnątrz, czyli od pory roku i czynników atmosferycznych występujących danego dnia.
Noworodek wychodzi ze szpitala latem
Jeśli macie to szczęście wychodzić ze szpitala po porodzie w cieplejsze dni, gdy słońce pięknie świeci, to tak naprawdę niewiele musicie zmieniać. Gdy zastawiasz się, jak ubierać noworodka latem, to musisz mięć świadomość, że masz łatwiejsze zadanie niż rodzice, którzy muszą ubierać noworodka jesienią. Jeśli temperatura w sali szpitalnej jest zbliżona do temperatury panującej na zewnątrz, nawet nie musicie zmieniać ubranek, które maluszek miał na sobie w szpitalu. Można rozważyć dodanie lekkiej i cienkiej czapeczki dla noworodka, dorzucić cienki kocyk dla niemowląt lub nawet pieluszkę flanelową do zarzucenia na nóżki maluszka w nosidełku. To najwygodniejszy scenariusz dla Ciebie i dziecka.
Noworodek wychodzi ze szpitala zimą
Co jednak jeśli na zewnątrz hula wiatr, w nosy szczypie mróz i sypie śnieg? Musisz przygotować się na taką sytuację zwłaszcza zimą, Chociaż nawet późna jesień w Polsce potrafi zaskoczyć. Tata może dowieźć brakujące rzeczy na sam odbiór dziecka ze szpitala, więc nie musisz zapychać nimi torby szpitalnej. Masz zdecydowanie trudniejsze zadanie, niż Ci, którzy będą ubierać noworodka wiosną lub latem.
Zdecydowanie królem zimowej pory jest kombinezon niemowlęcy, najlepiej zapinany na zamek. Dlaczego? Chodzi tu o szybkość ubierania dziecka. Chcesz sprawnie i szybko założyć kombinezon maluszkowi, który niestety nie będzie współpracował na samym początku.
Warto zaopatrzyć się w ciepłą czapeczkę, rękawiczki, i osłonę szyi w postaci szalika lub komina zimowego. Nie ma natomiast potrzeby kupowania butów, bo kombinezony niemowlęce są już wyposażone w materiałowe ocieplane buciki. Buciki są przyszyte na stałe lub odpinane dla Twojej wygody. Jeśli na zewnątrz jest naprawdę zimno, rozważ dodatkowy kocyk lub śpiworek do fotelika.
Noworodek w samochodzie
Ciągłe zmiany temperatury nie wpływają dobrze na nikogo. Wyobraź sobie sytuację, która ma miejsce podczas zimowego dnia, kiedy temperatura spadła poniżej zera, pada śnieg, i nawet Ty odczuwasz chłód. Wsiadasz do nagrzanego samochodu w tych wszystkich zimowych grubych ubraniach, i momentalnie robi Ci się za gorąco. To samo dotyczy noworodka. Tak, nie jest łatwo ubierać noworodka zimą. Nie przegrzewaj dziecka. Możesz, albo zmniejszyć moc ogrzewania w aucie, albo zdjąć śpiworek, oraz rozpiąć maluchowi kombinezon. Dostosuj strój bobasa do temperatury w samochodzie. Z czasem nauczysz się ubierać niemowlę nawet na podróże w aucie.
Trudna sztuka ubierania noworodka
Rozbierzmy na czynniki pierwsze sam proces ubierania nowo narodzonego dziecka, bo wcale nie jest tak łatwo ubierać noworodka. Najpierw znajdź wygodne miejsce do przewijania dziecka. Najlepiej na idealnej wysokości, tak byś oszczędzała swój kręgosłup, i nie musiała się schylać lub garbić. Młoda Mama spędza całe godziny na noszeniu, kołysaniu, i usypianiu malucha, więc przewijanie należy sobie zwyczajnie ułatwić. Dobrym pomysłem jest przewijak umieszczany na łóżeczku niemowlęcym.
Postaw na ubranka rozpinane zaprojektowane specjalnie dla noworodków. Na przewijaku najpierw połóż rozpięte body kopertowe, rozchyl jego poły, a następnie połóż na ciuszku dziecko. Na tym etapie sprawdź, czy pieluszka nie wymaga zmiany. Włóż rączki bobasa w rękawki, zapnij zatrzaski na boku ciuszka, a następnie w kroku. I w ten sposób zakładanie podstawowego ubranka niemowlęcego zostało zakończone sukcesem bez żadnego trudu! Kluczem jest cierpliwość rodzica i wybranie odpowiednich ubranek dla maluszków.
Jak ubrać kaftanik niemowlęcy?
Kaftanik niemowlęcy jest także ciuszkiem całkowicie rozpinanym, więc założenie go dziecku nie stanowi problemu. Kaftaniki nie występują w wersji z krótkim rękawem. Oto zakładanie kaftanika rozpisane krok po kroku:
- Połóż rozpięty kaftanik na przewijaku wyłożonym miękką pieluszką flanelową
- Odłóż rozchylone poły kaftanika na bok
- Połóż bobasa na przygotowany kaftanik
- Włóż rączki malucha w długie rękawki kaftanika
- Zapnij zatrzaski na boku ciuszka
Jak założyć noworodkowi pajacyk?
Pajacyk niemowlęcy to świetne rozwiązanie na pierwsze dni życia dziecka. Jest rozpinany do samego dołu, więc ani jego zakładanie nie stanowi problemu, ani zmiana pieluszki nie jest jakimś skomplikowanym procesem, będzie Ci więc łatwo ubierać niemowlę. Poza tym, jest to kompletny jednoczęściowy strój dla maluszka. Jeśli zastanawiasz się jak założyć dziecku pajacyk, to postępuj według następujących kroków:
- Rozłóż rozpięty całkowicie pajacyk niemowlęcy na przewijaku
- Połóż maluszka na samym jego środku
- Sprawdź, czy nie jest to właściwy moment na zmianę pieluszki
- Włóż rączki bobasa w rękawy
- Włóż nóżki dziecka w nogawki, upewniając się, że stopy dziecka trafiły we wszyte stopki
- Zapnij wygodnie praktyczne zatrzaski od góry do dołu, lub odwrotnie
Jak ubierać noworodka w śpioszki?
Śpioszki niemowlęce mogą być tutaj wyzwaniem. Śpiochów bowiem nie da się całkowicie rozpiąć. Projektanci wymyślili zapięcie w kroku, które ma uprościć zmianę pieluszki. Jednak ubranko należy również zapiąć na ramionach, więc w przypadku tradycyjnych śpioszków trzeba będzie włożyć nieco więcej trudu. Ale praktyka czyni mistrza, więc zaczynamy:
- Połóż maluszka ubranego już w body z długim rękawem lub krótkim lub kaftanik, ze zmienioną pieluszką na przewijaku
- Rozepnij zatrzaski na ramionach i w kroku śpiochów
- Podłóż rękę pod plecki dziecka, i asekurując go wciągnij śpiochy do góry na wysokość ramion
- Zapnij zatrzaski na ramionach
- Wyrównaj materiał ubranka lekko ciągnąc go w dół
- Włóż nóżki malucha w nogawki śpiochów
- Zapnij wszystkie zatrzaski umieszczone w kroku
Przewijanie malucha – jak ubrać dziecko i zmienić pieluszkę
W tym miejscu warto wspomnieć o miejscu do przewijania i o samej zmianie pieluszki, bo ten temat będzie Ci bliski prawdopodobnie przez najbliższe dwa lata. Nie taka straszna zmiana pieluszki, jak ją malują – mówiłoby znane przysłowie, gdyby istniało w tej wersji. W ubieraniu noworodka bardzo ważne jest miejsce do przewijania.
Wspominaliśmy już o tym, że ma być wygodne dla osoby przewijającej, ale powinno być też bezpieczne dla dziecka. Podczas przewijania rodzic skupia się przede wszystkim na asekuracji maleństwa, czyli zabezpieczania go przed wszystkimi możliwymi niebezpieczeństwami, takimi jak na przykład upadek z przewijaka. Nigdy nie zostawiaj maluszka samego na przewijaku. Bądź tuż obok i dbaj o jego bezpieczeństwo.
Przewijak nakładany na łóżeczko niemowlęce lub na komodę jest bardzo wygodny. Jako, że przewijak obłożony jest ceratką, będziesz chciała ubrać go w pokrowiec z miękkiej tkaniny. Możesz też położyć na nim pieluszkę flanelową. Ważne, by można było łatwo pokrowiec zdjąć i uprać. W zależności od Twoich preferencji, masz trzy opcje do wyboru:
- Dedykowany pokrowiec na przewijak z gumką, uszyty na przykład z miękkiej frotki
- Pieluszka flanelowa lub pielucha tetrowa
- Miękki kocyk niemowlęcy
Czym powinny cechować się te produkty? Powinny być łatwe do szybkiej podmiany, bo awarie na przewijaku zdarzają się bardzo często. Dobrze jest wtedy mieć w pobliżu zapas na zmianę. Zwróć też uwagę na materiał, z jakiego uszyte są produkty niemowlęce. Skup się na bawełnianych produktach, bo jako, że maja one bezpośrednią styczność ze skórą Twojego dziecka, ma znaczenie to, z czego są wykonane. Szukaj zawsze naturalnych materiałów. Małe dziecko ma bardzo delikatną skórę i potrzebuje naturalnych tkanin. Świeżo upieczeni rodzice często o tym zapominają, bo mają dużo na głowie.
Jak ubierać noworodka w domu? Ubieranie dziecka w pomieszczeniach
Trudno jest ubierać noworodka w domu, jeśli nie masz żądnego doświadczenia jako rodzic. Prawdopodobnie w Twoim domu panuje taka sama temperatura jak w sali szpitalnej po porodzie, lub trochę niższa. Noworodkowi wystarczą bawełniane wygodne ubranka o luźnym kroju, nie krępujące ruchów dziecka (na przykład, body wystarczy w upalne lato). Zauważyłaś pewnie, że wszystkie ubranka dla noworodków i niemowlaków mają właśnie taki luźny i nieobciskający krój. Projektanci robią wszystko by zapewnić dzieciom maksymalny komfort, dlatego ubranka dla najmłodszych są zawsze luźniejsze.
Z upływem czasu będzie naprawdę łatwiej ubrać niemowlę, bo zdobędziesz doświadczenie, i ubierać niemowlaka będziesz odruchowo i szybko. Mamy w zanadrzu kilka scenariuszy ubraniowych dla noworodka, które sprawią, że będziesz ubierać noworodka w domu z łatwością. Oto najpopularniejsze nich:
- Body z długim rękawem kopertowe i półśpiochy: najpopularniejszy komplet niemowlęcy do kupienia jako gotowy zestaw ciuszków dla noworodka od rozmiaru 50 (dla wcześniaka) do rozmiaru 86)
- Komplet kaftanik z długim rękawem i śpioszki: tradycyjny zestaw ubranek dla najmłodszych dzieci szyty od rozmiaru 50 ( w przypadku dzieci urodzonych przed terminem porodu) do rozmiaru nawet 86 by ubierać noworodka już od pierwszych dni życia
- Pajacyk niemowlęcy: kompletny jednoczęściowy strój szyty od rozmiaru 56 do rozmiar 104, który przyda się niezależnie od wieku dziecka. Idealny by ubierać niemowlaka do snu.
- Body z długim rękawem dla niemowląt (lub z krótkim rękawkiem na cieplejsze dni) i rajstopki niemowlęce: codzienne ubranka do założenia w domu w chłodniejsze dni
- Body niemowlęce i dresy niemowlęce: mogą to być same spodnie dresowe, ale także spodnie w komplecie z bluzą dla niemowlaka założoną na body, w których najmłodsze dzieci będą się czuły komfortowo.
Ubieranie noworodka staje się prostsze z czasem
Z czasem sama zobaczysz, które zestawy ubranek są dla Was najbardziej odpowiednie. Niektóre z nich łatwiej założyć, inne mniej. Każdy zestaw pasuje do innej pory roku. Twoim trudnym na początku zadaniem będzie wybranie stroju dla dziecka dostosowanego do temperatury. Z czasem będzie Ci szło coraz lepiej, i będziesz ubierać dziecko szybko i sprawnie. Praktyka czyni mistrza!
Przeczytaj, jak ubrać dziecko do snu
Dowiedz się, jak rozsądnie skompletować wyprawkę
Poczytaj, co mama musi zabrać ze sobą do szpitala na poród
Poznaj najważniejsze 5 ubranek dla noworodków na liście wyprawki
Poczytaj, jak ubierać noworodka latem?