Każda mama kompletująca wyprawkę dla noworodka bardzo zwraca uwagę na tkaniny, z których uszyte są pierwsze ubranka dla niemowląt. Świadomość konsumencka bardzo zmieniła się i rośnie w siłę. Mamy sprawdzają metki i szukają najbardziej naturalnych materiałów na ubranka dla swojego dziecka. To zupełnie jak z etykietami produktów spożywczych, które studiuje coraz większa grupa świadomych konsumentów. I bardzo dobrze! Wybierając ubranka dla niemowlaka trzeba kierować się odpowiednimi zasadami. Pytanie brzmi: jakie ubranka dla niemowląt wybrać?
Jakie ubranka niemowlęce wybrać? Czym się kierować przy zakupie?
Skóra noworodka i niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna, wrażliwa dlatego ma ogromne znaczenie to, co jej bezpośrednio dotyka. Body niemowlęce z krótkim rękawem lub na długi rękaw, ma taki fason, że jest niemalże drugą skórą dziecka. Ciuszek, który ma aż tak bezpośredni kontakt ze skórą małego dziecka musi być uszyty z bezpiecznej tkaniny wygodnej dla bobasa.
Czy to body krótki rękaw, czy body z długim rękawem, tkanina powinna być jak najlepsza. Dla noworodka sprawdzą się body kopertowe z długim rękawem, więc wiek dziecka przy wyborze ciuszków, także ma znaczenie. Nie kupicie body rozpinanego w rozmiarze wyższym niż 68. Rozmiar ubranek dla noworodka będzie oscylował wokół rozmiarów 56 i 62. Ponadto, body kopertowe eliminuje zakładanie tradycyjne ciuszka. Wystarczy rozpiąć napki, położyć bobasa na ubraniu, i zapiać napki. I gotowe!
Z jakich materiałów powstają ubranka niemowlęce?
Najczęściej wyprawka niemowlęca to 100% bawełny. Taka tkanina jest przewiewna, w dotyku miła, więc i przyjemna do noszenia przez małe dziecko. Bawełna jest lekka, chłonna, przewiewna i jest w sumie jedynym wyborem dla niemowląt borykających się z atopowym zapaleniem skóry i alergiami z objawami skórnymi. Mamy najczęściej wybierają bawełniane ubranka dla niemowlaka skrupulatnie sprawdzając skład procentowy ciuszka. Zastanawiając się jakie ubranka wybrać, warto zwrócić uwagę skład surowcowy.
Kupując ubranka dla dziecka stawiacie na komfort dziecka, i to właśnie bawełna, i dobrze dobrany rozmiar zapewnią ten komfort. Szczególnie ubranka dla noworodka powinny być uszyte z bawełny. Skóra nowo narodzonego dziecka jest tak delikatne, że nie warto ryzykować sztucznych domieszek.
Dla noworodka warto wybrać nawet bawełnę organiczną – wyprawka dla noworodka musi być naturalna. Spróbujcie sami i zobaczcie różnice, a następnie oceńcie, czy bawełna organiczna jest dla Was odpowiednia. Postawcie się na miejscu dziecka. Pewnie sami nie lubicie poliestrowych materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać, a w dotyku nie przypominają miłej bawełny.
Poliester i ubranka – po co są w ubrankach dla niemowląt?
Poliester pojawia się w parze z bawełną jednak w miażdżącej mniejszości. Zazwyczaj ubranka dziecięce mają 95% bawełny i 5% poliesteru. 5% to niewiele, a te 5% daje tkaninie lekkość, zmniejszoną podatność na zagniecenia, i umiejętność szybkiego schnięcia.
Materiały z poliestrem raczej nie mają tendencji do zbiegania się. Ubranka uszyte z takiej tkaniny będą nieznacznie tańsze. Musicie sami zdecydować jakie ubranka kupić. Sprawdźcie sami, jak na takie domieszki poliestru reaguje skóra Waszego dziecka. Chcecie uniknąć podrażnień, zaczerwienienia, wysypki więc przetestujcie, czy ubranka z domieszkami nadają się dla Was.
Elastan i ubranka – mieszanka rozciągliwa
Elastan to włókno elastyczne. W wyprawce dla noworodka i niemowlaka znajdziecie go często w proporcji 95% bawełny i 5% elastanu. Znowu w znacznej mniejszości. Domieszka elastanu daje tkaninie elastyczność, możliwość naciągania i rozciągania. Taka tkanina dostosowuje się do ruchów dziecka i daje mu swobodę.
Projektanci starają się tworzyć kolekcje mody niemowlęcej tak by wykorzystać jak najbardziej naturalne materiały. Znaczna większość ubranek, w tym modeli body, śpioszków, kaftaników powstaje tylko z samej bawełny. W pozostałych przypadkach, a w szczególności w przypadku czapek, rajstopek dziecięcych, skarpetek, opasek dla dziewczynek, kreatorzy mody wykorzystują materiały z domieszkami.
Kupując ciuszki z domieszką elastanu, możecie spodziewać się, że będą one bardziej rozciągliwe. Nie chodzi tu o to, że po praniu rozciągną się i pozostaną większe niż pierwotnie. Rozciągnięte ręcznie wracają do swojego pierwotnego rozmiaru i kształtu.
Ciuszki dla dzieci – czy kierować się ceną?
Zakup ubranek niemowlęcych często podyktowany jest ceną. Wiadomo, że produkty tańsze będą chętniej kupowane. Trzeba pamiętać, że nie zawsze tańsze oznacza gorsze. Warto poszperać w sklepach internetowych, i porównać ceny. Możecie się zdziwić, że czasem takie samo ubranko dla dziecka kosztuje sporo w sklepach, a w innych o wiele mniej. Tutaj w grę wchodzi marża sprzedawców.
W dzisiejszych trudnych czasach, gdy zmagamy się z inflacją, często kierujemy się niższą ceną podczas zakupów. Polujemy na promocje, czekamy na obniżki i wyprzedaże. Kupujemy komplety dla niemowląt, by zaoszczędzić, bo w zestawie kosztują mniej. Czekamy na sezonowe kody rabatowe.
Jakie ubranka dla noworodka kupić?
W przypadku noworodków postawcie na luźne swobodne kroje podczas kompletowania wyprawki. Ciuszki muszą zapewnić najmłodszym dzieciom swobodę ruchów.
Duże znaczenie ma oczywiście wybrany rozmiar. Rozmiary ubranek mają ogromne znaczenie dla wygody dziecka. W przypadku noworodka, niestety wyprawkę kupujemy w ciemno nie znając dokładnych wymiarów dziecka, więc często kończymy z nietrafionym rozmiarem. Po narodzinach dziecka zdarza się rodzicom na szybko kupować od nowa pierwsze ubranka, bo wcześniej zakupiona wyprawka jest za mała. Rozmiar ciuszków 56 okazuje się bowiem za mały na starcie.
Za mały rozmiar będzie zbyt krótki na długość. Body dziecięce będzie zbyt mocno uciskało pieluszkę w kroku i ściągało ramiona w dół. Śpioszki będą ciasno osadzone na nóżkach, z paluszkami dziecka wciśniętymi wręcz w doszytą stopkę. Takich sytuacji należy unikać. Właściwie dobrany rozmiar ciuszka jest luźniejszy, i widać, że nic nie jest za wąskie. Nastawcie się po prostu na to, że początkowe rozmiary będą z Wami bardzo krótko. Noworodek zaczyna być niemowlakiem około 4 tygodnia życia, i niektórzy już wtedy żegnają rozmiar 56. Ubranka dla noworodka w rozmiarze 56 i 62 są naprawdę krótko noszone przez dziecko. Jeśli nie wiecie, jakie ubranka dla noworodka wybrać i na co zwracać uwagę, mamy na ten temat sporo artykułów na blogu.
Jaki rozmiar ubranek kupić dla niemowlaka?
O dylemacie zakupu rozmiaru 56 i 62 w wyprawce pisaliśmy już wiele razy, także w tym artykule. Dylemat pozostał nierozwiązany. A co z pozostałymi rozmiarami dla starszych dzieci? Zakup kolejnych ciuszków jest już znacznie łatwiejszy, bo macie w domu bazowe ubranko, na którym możecie się oprzeć. Jeśli niemowlę wyrasta z rozmiaru 68, to wiecie, że trzeba kupić rozmiar 74, najlepiej tego samego producenta. Sklepy chętnie mierzą każde wskazane ubranko, więc możecie porównać ciuszki bardzo dokładnie, uprzednio prosząc sklep o podstawowe wymiary.
Rozmiary czapeczek odpowiadają obwodowi głowy dziecka, więc wystarczy chwycić miarkę krawiecką w dłoń i zmierzyć obwód głowy maluszka w najszerszym miejscu nad uszami. Porównajcie rozmiary czapeczek, które teraz macie w szafie dziecięcej.
Podobnie jest z opaskami dla dziewczynek, choć te często mają uniwersalne rozmiary. Jest to spowodowane właśnie sporą domieszką elastanu, pozwalającego na rozciąganie tkaniny bez uszczerbku dla jej kształtu.
Skąd wiedzieć, ile sztuk ubranek dziecięcych kupić?
Na pewno zastanawialiście się, skąd dostępne listy wyprawkowe biorą ilości sztuk poszczególnych produktów dla dzieci. Niektóre poradniki zalecają kupno 5 sztuk body, inne więcej. Prawda jest taka, że to zależy od Waszych zwyczajów i potrzeb.
Jeśli Wasz maluszek sporo ulewa, będziecie potrzebowali sporo ciuszków dziecięcych w szafie oraz zacieśnienia przyjaźni z pralką 😉 Jeśli postawicie na półśpiochy, to nie będziecie potrzebować klasycznych śpioszków. Nie potrzebujecie 5 par łapek dla noworodka. Praktyczne ubranko, takie jak pajacyk, przyda się od samego początku. Nie potrzebujecie tez pewnie pięciu strojów galowych.
Wasze doświadczenie samo podpowie, ile ciuszków potrzebujecie dla swojej pociechy, więc gdy następnym razem będziecie kupować ubranka dla maluszka zastanówcie się, czy na pewno potrzebujecie tylu sztuk. Maluch tak szybko wyrasta z ubrań, że nie warto robić zapasów. Tak, wielu powie, żeby kupić na zapas, że pewnie się przyda. Przy zakupie ubranek kierujcie się rozsądkiem.
Poczytaj, jak ubrać noworodka
Zapoznaj się na czym polega dylemat wyboru pomiędzy rozmiarem 56 i 62
Poznaj tajemnice rozmiarówki dziecięcej
Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?
Poznaj niezbędne 5 ubranek z listy wyprawki dla noworodka
Koniecznie dowiedz się, na co zwracać uwagę przy zakupie ubranek dla niemowląt