Kolka niemowlęca to jedno z tych wyzwań, które mogą się pojawić w życiu rodziców niemowląt. Okres, w którym maluchowi dokucza kolka to trudny czas zarówno dla malucha, jak i dla jego opiekunów. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest kolka u niemowlaka, jakie są jej objawy, i jak można pomóc maluchowi oraz sobie radzić w trudnych chwilach.
Czym jest kolka niemowlęca?
Kolki u niemowlaka to stan, który charakteryzuje się gwałtownymi bólami brzucha u niemowląt. To dolegliwość, która najczęściej występuje u dzieci w wieku od 2 tygodni do 3 miesięcy, choć niektóre niemowlęta mogą ją odczuwać dłużej aż do 5 miesiąca życia dziecka. Bóle brzucha związane z kolką są często wynikiem skurczów mięśni jelitowych, które powodują dyskomfort i ból. To wynik niedojrzałości układu pokarmowego. Podejrzewa się, że czasami przyczyną może być alergia na białka mleka krowiego lub nadwrażliwość na białka mleka krowiego. Brzuszek bobasa może wydawać się napięty – niemowlę może mieć wyraźnie wzdęty brzuszek.
Kolka u noworodka – objawy kolki niemowlęcej
Objawy kolki mogą być różne u każdego dziecka, ale kilka typowych oznak jest wspólne dla wszystkich podczas napadu kolki.
To przede wszystkim płacz dziecka podczas ataku kolki powtarzający się kilka razy w tygodniu i trwający dość długo. Niemowlę płacze zwykle wieczorem, często przez dłuższy czas, i może być trudne do uspokojenia. Nie każdy płacz jednak oznacza kolkę.
Maluch może wydawać się spięty, z wyraźnym napięciem brzucha, jakby pozostawał w ciągłym dyskomforcie. Niemowlę może również wydawać się niezadowolone i rozdrażnione. Czasem maluch kopie nóżkami i napina mięśnie wskutek odczuwanego bólu. Gazy wzdymają jelita i powodują przykre dolegliwości bólowe uniemożliwiające dziecku sen, czuwanie, skupienie się na czymkolwiek innym. Ból brzuszka spowodowany jest przez niedojrzałość układu pokarmowego.
Jak pomóc dziecku z kolką? Kolki u noworodka – co możemy zrobić? Sposoby na kolkę niemowlęcą
Delikatne kołysanie w ramionach może pomóc uspokoić niemowlę, ukoić jego płacz. Bliskość mamy czy taty na pewno pomoże.
Stosowanie ciepłego okładu na brzuchu niemowlęcia, na przykład przy użyciu ciepłego termofora (nie tego wypełnionego wodą, tylko bezpiecznego np. wypełnionego pestkami wiśni i lekko podgrzanego w mikrofali), może przynieść ulgę. Tutaj uważajcie przede wszystkim na bezpieczeństwo dziecka. Termofor nie może być za gorący. Unikajcie tradycyjnych termoforów napełnionych wodą. Pomyślcie się, co stanie się gdy termofor pęknie, a woda wyleje się.
Dodatkowo, delikatne masowanie brzucha w kierunku wskazówek zegara może pomóc w rozładowaniu napięcia. Masaż brzuszka musi być jednak bardzo delikatny, bez nacisków.
Jeśli karmisz piersią, zwróć uwagę na swoją dietę, aby wyeliminować ewentualne dodatkowe przyczyny kolki. Unikaj jedzenia, które może powodować gazy u niemowlęcia, takie jak kapusta, brokuły czy fasola, groch. Nadmierne ilości gazów spowoduje bolesną kolkę, a tego nie chcemy. W przypadku karmienia piersią po prostu bacznie obserwuj swoją dietę, i rozważ jaki dany produkt może mieć wpływ na samopoczucie dziecka.
W jakiej pozycji karmić dziecko?
Podczas karmienia butelką upewnij się, że niemowlę jest w odpowiedniej pozycji, aby uniknąć połykania powietrza. Zbyt szybkie i łapczywe picie mleka powoduje także połykanie dużych ilości powietrza, co potem wiąże się z nadmiarem gazów, i w efekcie otrzymujemy bolesną kolkę. Zacznij od korekty techniki karmienia, a w razie problemów skonsultuj technikę z położną.
Jak przetrwać okres kolek i nie zwariować?
Pamiętaj, że czas, kiedy dziecku dokucza kolka to przejściowy okres, który zazwyczaj mija po kilku miesiącach. Bądź cierpliwy i szukaj wsparcia od partnera lub innych rodziców. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego zawsze warto skonsultować z lekarzem pediatrą, który podejmie się trudnego zadania zbadania przyczyn kolki u noworodka. Lekarz rozróżni kolejkę i inne choroby, które ewentualnie mogą dotyczyć przewodu pokarmowego. Przewód pokarmowy z czasem dojrzeje i maluchowi przestaną dokuczać napadowe bóle brzuszka.
Kiedy szukać pomocy w sprawie kolki u niemowląt?
Jeśli objawy koli są szczególnie silne, uporczywe, utrzymują się przez dłuższy czas lub wydają się być poważne, zawsze warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz może wykluczyć inne przyczyny bólu i doradzić w leczeniu.
Kolka to wyzwanie, ale z czasem większość niemowląt wyrasta z tej dolegliwości po pewnym czasie. Daj sobie i swojemu dziecku czas, miłość i cierpliwość, a okres kolki minie wam szybko, pozostawiając cię z silniejszą więzią z dzieckiem.
Dowiedz się, co zrobić, żeby dziecko przesypiało noc