Poród dla kobiet rodzących po raz pierwszy stanowi wielką niewiadomą, do której trudno się przygotować. Możesz czytać relacje innych mam, ale zawsze będą to subiektywne opinie wyrażane przez pryzmat własnych doświadczeń. Wkrótce będziesz mogła sama powiedzieć, jakie wyzwani postawił przed Tobą poród naturalny lub cesarskie cięcie. Zanim dziecko przyjdzie na świat, możesz jedynie zapoznać się z informacjami przekazywanymi przez inne mamy, lub dowiedzieć się czegoś więcej chodząc do szkoły rodzenia. Na pewno masz wiele pytań. Na pewno zastanawiałaś się, kto ubiera noworodka po porodzie. Postaramy się rozwiać chociaż jedną z Twoich wątpliwości.
Do czego przygotują Cię szkoły rodzenia?
Jeśli jesteś osoba zorganizowaną i lubisz być gotowa na wszelkie ewentualności, to szkoła rodzenia będzie doskonałym wyborem. Wykwalifikowane położne i edukatorzy zaadresują Twoje problemy i rozwieją wątpliwości. Przygotują na każdy etap porodu, nauczą naprawdę przydatnych technik oddychania, i przeprowadzą przez tematy związane z bólem porodowym, znieczuleniem, i opieką nad maluszkiem od samego początku. Wiedza jest zawsze lepsza od niewiedzy, bo stawia Was w uprzywilejowanej pozycji. O tyle mniej rzeczy jest Was w stanie zaskoczyć.
Co się dzieje, gdy dziecko przyjdzie na świat? Pierwsze godziny po porodzie
Na ten moment czekałaś tak długo. I w końcu jest! Maluch jest z Wami na świecie. Położna zabierze malucha na chwilę do zważenia, zmierzenia i zbadania przez położną. Ważny jest kontakt matki z dzieckiem – kontakt skóra do skóry. Maluszek położony na Twoim brzuchu czuje ciepło Twojej skóry, słyszy bicie serca mamy i czuje się bezpieczny.
Na skórze malucha pozostaje maź płodowa, która ma za zadanie chronić delikatną i wrażliwą skórę maluszka i utrzymywać jej odpowiednie PH. Noworodek będzie z Tobą na sali poporodowej, a potem na oddziale noworodkowym. Z pomocą położnych będziesz zajmowała się dzieckiem samodzielnie, a każdym dniem nabywając doświadczenia.
Podczas każdego obchodu lekarze będą oceniali stan zdrowia dziecka i Twój. Nie ukrywał żadnych szczegółów przed lekarzami. Jeśli coś Cie niepokoi, to obchód stanowi idealną okazję do zadawania pytań. Przyłóż dziecko do piersi i nauczcie się razem karmienia. Położna udzieli wszelkich wskazówek i pomoże fachowo przystawić dziecko do piersi, tak by prawidłowo łapało brodawkę.
Czego spodziewać się na sali porodowej?
Nasze plany często rozmijają się z rzeczywistością. Gotowy plan porodu czasami trzeba aranżować inaczej i dostosować do sytuacji. Na oddziale położniczym na sali porodowej możesz spodziewać się wielu zaskoczeń i wzruszeń. W trakcie pobytu w szpitalu dowiadujesz się wiele o sobie, o wyglądzie akcji porodowej. W internecie dostępne są informacje, które właśnie w trakcie porodu zderzają się z rzeczywistością Twojego porodu.
Obecność wspierającego partnera ma ogromne znaczenie. Wszystko jest nowe. Zmęczone porodem, żegnamy oddział położniczy i przechodzimy na najbardziej optymistyczny oddział w szpitalu, czyli oddział noworodkowy. W czasie pobytu na tym oddziale nauczysz się jak dbać o maluszka, przeprowadzać czynności higieniczne i karmić noworodka.
Co się dzieje w pierwszej dobie życia dziecka? Kto ubiera dziecko po porodzie?
Pierwsza doba życia dziecka to czas cudów. Maluch całkowicie zmienił środowisko, w którym przebywał. Przygotuj pierwsze ubranka dla noworodka i przekaż je położnej. Ubierze ona malucha po raz pierwszy, chętnie pokazując jak to robi. Wybierz jak najbardziej naturalne ubranka, łatwe do zakładania i zdejmowania. Własne ubrania muszą być uprane w proszku dla małych dzieci i uprasowana. Pamiętaj, że to Ty będziesz musiała wybrane ciuszki maluchowi zdjąć i założyć nowe.
Wybierz więc ubranka rozpinane, takie których nie trzeba przeciskać przez głowę. Pewnie myślisz, co to za problem ubrać dziecko w ubranka? Noworodek leży nieruchomo i nie pomoże Ci przeciskając rączkę przez długi rękaw body. Proste czynności wcale nie są takimi łatwymi w przypadku noworodków. Pierwsze ubranko dla noworodka, to może być na przykład body kopertowe i śpioszki rozpinane w kroku. Zestaw ubranek do szpitala musi być wygodny dla dziecka, ale i dla Ciebie do zakładania. Komplet na wyjście ze szpitala spakuj osobno. Niech komplet na wyjście czeka gotowy na ten wielki moment!
Pamiętaj o zabraniu pieluch tetrowych potrzebnych na pierwsze karmienie, i każde kolejne karmienie. Przydają się by chociażby wytrzeć maluszkowi buzię, gdy uleje. Noworodek sporo śpi, jest zabierany przez położne na badania i szczepienia.
Przychodzi też czas na smółkę, czyli pierwszą kupkę po porodzie, z którą będziesz musiała sobie poradzić sama. Z pomocą przyjdą Ci chusteczki nawilżane. Dokładnie usuń smółkę ze skóry i załóż maleństwu czysta pieluszkę. Nie zdziw się, jeśli maluch zacznie siusiać podczas ubierania, i będziesz musiała zacząć od nowa. To normalne i wszyscy przez to przechodziliśmy. Z czasem każda czynność przy noworodku będzie przychodziła Ci łatwiej i sprawniej.
Co się dzieje po cesarskim cięciu z dzieckiem i z Tobą?
Nie za zawsze po cesarskim cięciu otrzymasz maleństwo do opieki od razu. Maluch najpierw jest ważony, mierzony, i badany przez pediatrę. U kobiety działa jeszcze znieczulenie i nie może chodzić. W szpitalu obowiązują przemyślane procedury, które mają czuwać nad bezpieczeństwem Twoim i bobasa.
Wszystkie przygotowane ciuszki dla dziecka przekaż położnej przed porodem. Po cesarskim cięciu nie będziesz mogła nawet sięgnąć do własnej torby spakowanej do szpitala. Maluszek będzie z Tobą na oddziale położniczym na tej samej sali bezpieczny w łóżeczku szpitalnym. Położna będzie czuwać nad Waszym komfortem i potrzebami. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to od razu konsultuj je podczas obchodu z lekarzami.
Poczytaj, ile ciuszków potrzeba dla niemowlaka?