Ten tekst o tym, co warto kupić dla noworodka będzie całkiem subiektywny, oparty na własnym doświadczeniu i potrzebach. Gotowi na całkiem nietypowe pozycje na liście wyprawki dla noworodka? Wyprawkę z prawdziwą przyjemnością zaczęłam kompletować w ciąży, około 6 miesiąca, a termin porodu wypadał zimą. Wybierałam wszystkie produkty starannie, a o wszystkich wybranych ubrankach i akcesoriach czytałam z lubością zanurzając się w temacie tak bardzo mi bliskim. Może o tych sprzętach nie pomyślelibyście w kontekście wyprawki, ale mi bardzo się przydały. Gdybym miała dziś kompletować wyprawkę, kupiłabym je jeszcze raz bez wahania, nie tylko dla dzieci urodzonych zimą. Wyprawka dla noworodka to nie tylko ubranka. Lista rzeczy przydatnych dla maluszka wykracza znacznie poza ciuszki.
Cudze doświadczenie ma znaczenie, choć własne najlepsze. Co warto kupić dla noworodka przed narodzinami dziecka?
Dla każdego taka lista produktów przydatnych dla noworodka jest na pewno różna, bo każdy ma różne potrzeby i różnie radzi sobie z wyzwaniami, jakie stawia obecność noworodka w domu. Przyszła mama nie jest pewna, z jakich produktów skorzysta, a z jakich nie. Oto lista produktów, które okazały się bardzo przydatne nie tylko przez pierwsze miesiące życia noworodka:
Suszarka bębnowa automatyczna. Kupując wyprawkę, pomyśl o swojej wygodzie i czasie. Wyprawka dla noworodka i nieoczywiste sprzęty.
Program dwugodzinny do szafy to chyba najbardziej popularny program suszenia ubrań. Funkcja Do Szafy oznacza, że ubrania po skończeniu programu są gotowe do włożenia do szafy. Co najważniejsze dla mnie – bez prasowania. Po porodzie nie miałam ani czasu, ani chęci, ani siły na prasowanie góry ubranek, choćby najsłodszych i samodzielnie wybieranych miesiące wcześniej. Nie ma czasu na prasowanie na pokładzie z małym dzieckiem, chyba, że należycie do grona osób super zorganizowanych.
Do suszarki nigdy nie wrzucałam żadnych sweterków, wełny. Natomiast podstawowa wyprawka dla noworodka, głównie bawełniana, w suszarce radziła sobie doskonale. Nic się z nią nie działo, mimo, że producent odradzał suszenie ubranek dla noworodka w suszarce automatycznej. Być może dlatego, że wybierałam sprawdzone produkty, suszarka obeszła się z nimi wyjątkowo łagodnie.
Ubranka, które kupowałam były wykonane z naturalnych materiałów, bo ma z nimi bezpośredni kontakt skóra dziecka. Nie musiałam nic prasować, ani czekać aż pranie wyschnie na suszarce rozstawionej w pokoju.
Podstawowym warunkiem by uniknąć prasowanie jest wyjęcie ciuszków od razu po zakończeniu cyklu suszenia i natychmiastowe ich złożenie. Ubranka niemowlęce wyjęte z suszarki są mięciutkie, miłe w dotyku, jeszcze ciepłe, nie są pogniecione. Suszarka to oszczędność czasu i pieniędzy (rezygnacja z prasowania).
Mity i prawdy o suszeniu ubranek w suszarce
Czytałam opinie, że suszarka niszczy i drze ubrania. Myślę, że jest w tym trochę prawdy. Każdorazowo po suszeniu filtr zapełnia się również włóknami tkanin. materiały stają się coraz cieńsze. Ciuszki jednak bardzo szybko są zmieniane bo dziecko szybko rośnie, i co około dwa lub trzy miesiące wyprawka dla niemowlaka jest wymieniana. W tym czasie suszarka nie zdąży zniszczyć ubranek.
Dodatkowe funkcje suszarki
Dodatkowo, warto wspomnieć o funkcji odkłaczania. To ważna funkcja dla właścicieli zwierzaków. Podczas suszenia sierść, włosy, nitki trafiają do filtra. Oznacza to, że czarna bluzka, w której wcześniej tuliliście białego mruczka z suszarki wyjdzie czysta i nieowłosiona. Wyprawka dla noworodka suszona w suszarce nie będzie powleczona sierścią. Bluza dla niemowlaka nie musi skończyć cała w kłaczkach ukochanego zwierzaka.
W duchu Zero Waste wodę z filtra suszarki można użyć do podlewania ogródka lub spłukiwania toalety, bo jest jej całkiem sporo. Suszarka pozwala zaoszczędzić na ubrankach niemowlęcych, bo nie potrzeba ich tak dużo, skoro po dwóch godzinach odzyskujemy je czyste i wysuszone, a nawet uprasowane w suszarce.
Warto wiedzieć, że suszarka podwyższa też temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Nie wyobrażam sobie początków bez suszarki choć wiem, że kiedyś przecież radzono sobie nawet bez pralki. Można, ale po co? Podczas chociażby karmienia piersią zużywa się tyle dodatkowych akcesoriów, takich jak pieluchy tetrowe czy wielorazowe wkładki laktacyjne. O wiele prościej jest je wrzucić po praniu do suszarki. Body z długim rękawem dla dzieci urodzonych jesienią idzie całkiem sporo. Suszarka sprawia, że po praniu są one gotowe do użycia w ciągu kilku następnych godzin.
Akcesoria przydatne dla noworodka w domu
Podgrzewacz do butelek w przypadku, gdy karmimy butelką może być bardzo potrzebnym sprzętem w domu, gdy pojawia się w nim noworodek. Jest przydatny, gdy zależy nam na szybkim podgrzaniu mleka lub obiadku w słoiku do odpowiedniej temperatury. Nie chodzi tu tylko o karmienie mlekiem modyfikowanym, ale podgrzewacz także przyda się podczas karmienia piersią. Bardzo prosty sprzęt, a jakże ułatwiający życie.
Owszem, wyprawka dla noworodka może się bez niego obejść, ale w przypadku podgrzewania mleka dla dziecka upraszcza i przyspiesza całą akcję przygotowania mieszanki, szczególnie w nocy, gdy wszyscy są zmęczeni i chcą szybko przygotować pokarm dla dziecka. Podgrzewacz wykorzystuje kąpiel wodną więc sprzęt trzeba regularnie odkamieniać.
Ten gadżet przyda się dla dzieci urodzonych o każdej porze roku – jest uniwersalny. W pierwszych tygodniach życia dziecka, gdy uczycie się siebie nawzajem, podgrzewacz oszczędza czas. Jeśli zdecydowaliście się na karmienie piersią, a musicie z jakiś powodów odciągać pokarm, to podgrzewacz przydaje się do podgrzania także własnego mleczka.
Sterylizator parowy do butelek i naczyń. Kompletując wyprawkę pomyślcie o higienie.
Wybrałam sprzęt odpowiedni do kuchenki mikrofalowej. Gorąca para pozbywa się bakterii, wirusów. To prosta konstrukcja i na początek dla mnie przydatna. Sterylizator wymaga regularnego odkamieniania. Czyste, umyte butelki wkładałam do pojemnika i po 2 minutach uzyskiwałam sterylne butelki gotowe na mleko. Do czyszczenia butelek używałam specjalnej szczotki. Jeśli nie otworzy się pokrywy sterylizatora to akcesoria w nim odparzane pozostają sterylne przez 24 godziny.
Spanie i przewijanie noworodka. Co kupić dla noworodka?
Śpiworek do spania Dla maluszka od 3 miesiąca życia bo od rozmiaru 74. Wygodny śpiworek zapinany na zamek błyskawiczny skończył raz na zawsze z problemem odkrywania się z kołderki zimą. Przykrywanie co chwilę dziecka przez całą noc jest męczące. Śpiworek zabezpiecza nóżki, plecy przed odsłonięciem i zmarznięciem. Jest ciepły, miły w dotyku, polarowy. Skompletowanie wyprawki kojarzy się głównie z zakupem ubranek, i mało kto myśli o zakupie śpiworka.
Gdy zakupicie już wszystkie ubranka niemowlęce, pomyślcie o wygodnym rozwiązaniu dla maluszka, szczególnie jeśli dziecko urodzi się jesienią i zimą bo to propozycja na chłodniejsze dni. Śpiworki zaczynają się od rozmiaru 74, więc nie skorzystacie z nich od pierwszego dnia życia ze względów bezpieczeństwa dziecka. Miękki polarek, z którego są wykonane jest przyjemny dla skóry dziecka. Skóra noworodka wymaga kontaktu z tkaninami naturalnymi i miękkimi. Nie chcecie podrażnień i złego samopoczucia maluszka.
Pokrowiec na przewijak. Kupując ubranka z pewnością nie myślicie także o akcesoriach niemowlęcych, takich jak pokrowiec na przewijak. Wygląda on jak małe prześcieradło z gumką na przewijak łóżeczkowy. Tradycyjnie na przewijak kładłam pieluchę flanelową, która zawijała się, przesuwała, co sprawiało, że dziecko częściowo leżało na zimnej ceratce. Pokrowiec skończył z tym raz na zawsze. Trzyma się na miejscu dzięki gumce wszytej dookoła materiału. Zupełnie jak w prześcieradle z gumką na łóżeczko niemowlęce. Niby takie nic, a ułatwia życie.
Z pewnością przydadzą się dwie sztuki pokrowca na zmianę. Kompletując garderobę dziecięcą pomyślcie o zakupie tego produktu. Polecam pokrowiec każdej przyszłej mamie. Nie są to drogie produkty dla dziecka, więc nie obciążą domowego budżetu. W pierwszych miesiącach życia, kiedy przewijanie to bardzo częsta czynność wykonywana przy niemowlaku, pokrowiec przyda się bardzo.
Karmienie. Kompletowanie wyprawki dla noworodka w drugim trymestrze ciąży.
Laktator elektryczny. Fantastyczny wynalazek, gdy pokarm trzeba ściągać regularnie. Sprzęt ten pracuje na każdą złotówkę na niego wydaną. Wyręcza wyczerpane mamy, szczególnie gdy mleko należy ściągać co 2-3 godziny. To świetny sprzęt dla kobiet karmiących piersią. Dodatkowo, mój laktator miał też opcję ręcznego ściągania, ale przyznam, że nigdy z niej nie skorzystałam mając dostępną wersję całkowicie automatyczną. Z laktatora korzystałam już w szpitalu, a potem regularnie w domu.
Myśli o wyprawce zebrała dla Was Alicja – mama dwójki maluszków
Poczytaj o koszcie wyprawki dla noworodka
Poznaj top 5 ubranek dla noworodka z listy wyprawki