Najlepszym czasem na zakup wyprawki dla noworodka jest drugi i trzeci trymestr ciąży. Po poznaniu płci dziecka i zrobieniu listy wyprawki, możecie przygotować się na narodziny dziecka i zakupy. Rozpoczynając kompletowanie wyprawki w ciąży macie pewność, że ze wszystkim zdążycie na czas i unikniecie niepotrzebnego stresu. Jak się do tego zabrać? Pomożemy wam w kompletowaniu wyprawki!
Kiedy skupić się na kompletowaniu wyprawki dla noworodka?
Stare chińskie przysłowie wymyślone w Polsce mówi:
Kto zostawia wszystko na ostatnią chwilę,
Pozostaje daleko w tyle.
Czy sprawdza się ono w przypadku wyprawki dla noworodka?
Data porodu jest tylko orientacyjna, bo maluch może przyjść na świat miesiąc przed terminem lub zupełne po terminie. Co więcej, rzadko zdarza się poród idealnie w punkt jak zaznaczono kółeczkiem na kalendarzu. Ponadto kompletując wyprawkę dla dziecka zobaczycie, że zajmuje to trochę czasu i wymaga sporych nakładów finansowych. Jeśli znacie już płeć dziecka, możecie przystąpić do kompletowania wyprawki. Nie odkładaj zakupów na sam koniec i kup wyprawkę dla noworodka wcześniej!
Kupując kosmetyki, chusteczki nawilżane, mleko modyfikowane (jeśli z jakiegoś powodu nie możecie karmić piersią), ubranka z solidnych materiałów, i wszystkie niezbędne elementy wyprawki, zrozumiecie jak wiele czasu musicie poświęcić na domknięcie tematu.
Załóżmy, że jesteście całkowicie wyluzowani, nie lubicie zakupów nawet tych ubraniowych, i stwierdzacie, że na zakup wyprawki dla dziecka macie jeszcze czas, bo do porodu zostało przecież aż trzy tygodnie. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka? Czy nie jest już za późno? Jak podejść do tematu zakupów dla maluszka, i jak kupić wyprawkę dla noworodka z głową?
Dlaczego płeć dziecka jest ważna do skompletowania wyprawki?
Jeśli wiecie, czy spodziewacie się dziewczynki czy chłopca, możecie wybrać kolory, które będą dominowały w wyprawce. Garderoba dziewczynki to także zupełnie inne ubranka, na przykład sukienki, spódniczki, opaski do włosów, a podstawa to naturalne materiały przyjazne dla skóry dziecka. Wyprawka dla chłopca będzie miała inną kolorystykę i wzornictwo. Znajdziecie tutaj ubranka z autami, dinozaurami, i ciuszki ze zwierzątkami. Wiedza o płci maluszka jest także ważna do przygotowania pokoiku dziecięcego lub kąciku dla malucha.
Gdzie tu się spieszyć? Kiedy zacząć kompletowanie wyprawki?
Jakiś pomysł na wózek świta w głowie, wyobrażenie łóżeczka także jest, a sklepy przecież pękają w szwach od ubranek dla noworodka, i zapraszają z otwartymi ramionami.
Po co ten pośpiech?
I nagle podczas spokojnej kolacji zaczynają się skurcze porodowe, bo maluchowi najwyraźniej śpieszy się na świat by poznać rodziców. Tysiąc myśli przebiega przez głowę. Właśnie z powodu takiej sytuacji, całkiem możliwej i przytrafiającej się milionom par na świecie. Kompletowanie ciuszków niemowlęcych warto rozważyć przed narodzinami dziecka. Szafa pełna przemyślanych ubranek pozwala zapewnić dziecku właściwy komfort, a rodzicom spokojna głowę wolną od myśli o zakupach.
Nikt nie lubi być zaskakiwany sytuacjami, do których nie czuje się przygotowany. To stresujące i nie wnosi nic pozytywnego do naszego życia. Czasami mamy jednak wpływ na to, co może się nam przytrafić. Tak właśnie jest w przypadku przygotowań do porodu i zakupów produktów dla maluszka.
W drugim trymestrze ciąży mama ma dużo energii i pozytywne nastawianie. Brzuch nie jest jeszcze zbyt duży. Jest to najlepszy moment na zakupy ciuszków, zrobienie zamówienia w sklepie internetowym lub wybrania potrzebnych rzeczy dla bobasa w sklepie stacjonarnym. Wykorzystajcie ten czas jak najlepiej na szukanie informacji o najlepszych i przydatnych produktach dla noworodka.
Poszukacie okazji, kodów rabatowych i zróbcie zakupy kierując się zdrowym rozsądkiem. Większość mam z resztą zaczyna poszukiwania rzeczy dla maluszka właśnie w tym czasie, rozsądnie rozkładając zakupy ubranek i produktów dla dzieci w czasie.
Kompletowanie ubranek w czasie ciąży
Jeśli nie przygotujecie ciuszków wcześniej, to zamiast skupić się na powitaniu dziecka na świecie, skupicie się na tym, czego Wam brakuje. Dodatkowo, będziecie zmuszeni do delegowania wyzwań zakupowych partnerowi, teściowej, mamie, babci, siostrze więc dużo decyzji zapada poza Wami. Przypadkowe produkty kupione w przypadkowych sklepach, według przypadkowego gustu i upodobań, po przypadkowych i nie zawsze atrakcyjnych cenach nie jest najlepszą strategią kompletowania wyprawki.
Innymi słowy: niby buty to buty, ale czy będzie Wam w nich wygodnie, jeśli ktoś inny je za Was przymierzył i kupił?
Znalezienie odpowiedniego fotelika samochodowego i wózka głębokiego zabierze sporo czasu. Podobnie jest z wyprawką dla noworodka. W ciąży macie czas, aby przemyśleć jakie ubranka z naturalnych materiałów chcecie widzieć w szafie swojego dziecka, w jakiej ilości, jaki rozmiar ubranek rozważyć na początek, i ostatecznie w jakim rozmiarze kupić ubranka dla noworodka.
W którym miesiącu kompletować wyprawkę?
Najlepiej zacząć kupowanie ubranek dla noworodka około 6 miesiąca ciąży. Posiadanie informacji takich jak płeć dziecka i szacowany termin porodu pozwoli Wam rozplanować zakupy w czasie i wybrać odpowiednie ubranka dla Waszej pociechy.
Zrobienie zakupów ciuszków wcześniej daje o wiele więcej możliwości, takich jak upolowanie okazji i rabatów. Jeśli termin porodu przypada na lato to ubranka dla niemowląt na lato kupowane zimą będą dużo tańsze, choć może wybór może być mniejszy. Jeśli ubranka niemowlęce na wiosnę zaczniecie kupować późną jesienią, zyska na tym Wasz budżet domowy.
W najgorszej sytuacji są chyba rodzice wcześniaków. Małe rozmiary ubranek takie jak rozmiar 50, czy nawet mniejsze, nie są dostępne w każdym sklepie i od ręki. Można je kupić w niewielu sklepach i to przeważnie internetowych. Dochodzi do tego czas oczekiwania na dostawę ubranek. Do przedwczesnego porodu nie możecie się przygotować, ale do porodu o czasie już tak.
Kiedy mieliście gotową wyprawkę – co mówią rodzice?
Wyprawka w wersji budżetowej to w dużej mierze wyprawka kupowana dużo wcześniej, na polowaniach cenowych. Kupując wcześniej macie wpływ na cenę i samodzielnie wybieracie to, co najbardziej Wam odpowiada. Nie zdajecie się na cudzy gust, upodobania. Kontrolujecie ubywające finanse, bo pieniądze przeznaczone na wyprawkę wydajecie stopniowo.
Mniej bolą stopniowe wydatki niż jednorazowy duży wydatek na ubranka, wózek głęboki, fotelik samochodowy, łóżeczko niemowlęce. Gotowość materialna na przyjście malucha na świat daje poczucie spokoju, bezpieczeństwa, usuwa niepotrzebny stres. Wyprawka gotowa wcześniej niesie tą gotowość i spokój. Niezależnie od tego, czy kupujecie ubranka i akcesoria w sklepie internetowym czy w sklepie stacjonarnym, warto podejść do tematu kilka miesięcy przed porodem.
Czy można kupować rzeczy dla dziecka przed porodem?
Mówi się, że kupno wyprawki przed czasem przynosi pecha. Ten przesąd nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości i nie warto się nim kierować. Najlepiej kupować rzeczy dla dziecka przed porodem, bo wcześniejsze zakupy oszczędzają czas. Drugi i trzeci trymestr ciąży to najlepszy moment, by wyprawka dla noworodka pojawiła się w Waszym domu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stopniowe gromadzenie wyprawki już w czasie ciąży, niż kupowanie wszystkich potrzebnych produktów na raz po porodzie.
W ostatnich tygodniach ciąży warto zaopatrzyć się już tylko w ostatnie brakujące ubrania dla małych dzieci w rozmiarze 56 i 62, oraz pieluszki. Kiedy obserwujecie rosnący brzuszek i wkraczacie w drugi trymestr, warto zacząć robić zakupy według listy wyprawki. Nie wierzcie w przesądy i zapewnijcie sobie spokojny start w macierzyństwo. Centrum zdrowia dziecka z pewnością nie wspomina nic o przesądach na swoich stronach.
Co kupić zanim urodzi się dziecko?
Zanim maluch przyjdzie na świat, przygotujcie listę z wyprawką i zróbcie zakupy według listy. Robienie zakupów ściśle według listy pozwoli uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Zawsze istnieje też ryzyko, że kupicie zbyt dużo. Ciężko się bowiem oprzeć ślicznym ciuszkom dziecięcym. Na pewno będziecie potrzebować następujących produktów do wyprawki:
- Wózek głęboki gondola
- Bezpieczny fotelik samochodowy
- Łóżeczko dziecięce wraz z pościelą
- Pieluszki
- Przewijak i pokrowiec na przewijak
- Ubranka niemowlęce dostosowane do pory roku
- Kosmetyki dla noworodka
- Okrycia kąpielowe dla niemowląt
Kosmetyki i pieluszki możecie kupić kilka tygodni wcześniej. Zawsze sprawdzajcie daty ważności na opakowaniach kupowanych dla dziecka produktów. Nieważne od którego tygodnia ciąży zaczniecie proces gromadzenia rzeczy dla maluszka, ale ważne, by zacząć go właśnie odpowiednio wcześnie w czasie trwania ciąży. Mamie pozostanie pod koniec ciąży wygodnie leżeć, wypoczywać, i czekać na narodziny dziecka.
Kiedy kupić wózek dla dziecka?
Wybór gondoli dla noworodka zajmuje rodzicom sporo czasu. Jest tyle opcji do wyboru, tyle modeli do przetestowania, że ciężko rodzicom zdecydować się od razu na konkretny model. Zwróć uwagę na wielkość gondoli. Sprawdź czy ewentualnie zmieści się w samochodzie. Wózki spacerowe nie nadają się dla noworodków, chyba że mają całkowicie odchylane siedziska i można w nich położyć maluszka na płasko. Przed zakupem dokładnie sprawdź aspekty bezpieczeństwa wózka: pasy, hamulce, i z jakich materiałów zostały wykonane, tak aby w najwyższym stopniu chroniły noworodka.
Możesz obejrzeć jednocześnie fotelik. Ma być on super bezpieczny dla dziecka, ale tez i dawać mu komfort, do czego posłużyć może przyjemna w dotyku tapicerka fotelika, co uzależnione jest od rodzaju materiału użytego.
Sprawdź naszą listę wyprawki dla noworodka
Jeśli rodzisz latem, poczytaj o ubrankach dla noworodka na lato.